PELERINAJ GRECIA (INSULELE EGHINA ȘI EVIA)

• 23/10/2023

PELERINAJ GRECIA

(INSULELE EGHINA ȘI EVIA)

11 – 16 NOIEMBRIE 2023 (6 ZILE – 5 NOPȚI)

Sâmbătă, 11 noiembrie

Plecare pe traseul: Slatina, Caracal, Calafat, trecerea frontierei de stat cu Bulgaria, Sofia – vizitarea centrului capitalei (Palatul Regal, Biserica Sfântul Petka al Șelarilor), Sandanski – cazare.

Duminică, 12 noiembrie

Grecia, Serres – Biserica ,,Adormirea Maicii Domnului” – participare la Sfânta Liturghie, Vergina – vizitarea Mormintelor Regale, locul unde au fost găsite rămășițele pământești ale regelui Filip al Macedoniei, tatăl lui Alexandru cel Mare, Kalabaka – cazare.

Luni, 13 noiembrie

Complexul Monahal Meteora – vizitarea a una sau două mănăstiri în funcție de timp, Atena – cazare.

Marți, 14 noiembrie

Îmbarcare pe feribot și deplasare pe insula Eghina, Mănăstirea ,,Sfânta Treime” – închinare la moaștele Sfântului Ierarh Nectarie, revenirea pe continent, Nea Makri – închinare la moaștele Sfântului Efrem Cel Nou, Insula Evia, Prokopi – moaștele Sfântului Ioan Rusu, cazare în zonă.

Miercuri, 15 noiembrie

Mănăstirea Kato Xenia – Brâul Maicii Domnului, Salonic – Biserica Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, trecerea frontierei cu Bulgaria, Sandanski – cazare.

Joi, 16 noiembrie

Mănăstirea Rilla – Moaștele Sfântului Ioan de Rilla, Montana, Vidin, Calafat, Craiova, Slatina, Caracal.

Plecarea se va face sâmbătă, 11 noiembrie a.c., astfel:

ora 7.00, din parcarea magazinului Kaufland – Slatina (orașul vechi)

ora 8.00, de la Catedrala “Adormirea Maicii Domnului” – Caracal (centru)

Preţ 2.000 lei

Include transport și cazare la pensiuni de ***

Nu este inclusă în preț masa, trecerile cu feribotul și intrarea la obiective turistice.

Înscrieri la următorul număr de telefon:

0768.370.424 ‒ Vlad Cornel

Transport cu microbuz de 20 locuri.

În maşină locurile se ocupă în ordinea înscrierii.

Grupul va fi însoţit de preot.