Episcopia Slatinei și Romanaților

PELERINAJ GRECIA – METEORE, 20-23 martie 2015

PELERINAJ GRECIA – METEORE, 20-23 martie 2015

  • 07/02/2015

meteora

PELERINAJ GRECIA

TESALONIC – METEORA

BULGARIA – RILA

20 – 23 martie 2015 – 4 zile, 3 nopţi 

PRIMA ZI – 20 martie (vineri)

Plecare pe traseul Bucureşti, Giurgiu, Serres (Grecia) – Cazare din:

Caracal (ora 6:00), de la Catedrala ,,Adormirea Maicii Domnului” (Centru)

Slatina (ora 7:00), din parcarea magazinului Kaufland.

A DOUA ZI – 21 martie (sâmbătă)

Deplasare către Tesalonic şi închinare la moaştele Sfântului Mucenic DimitrieIzvorâtorul de Mir şi Sfânta muceniţă Anisia (Catedrala Sfântul Dimitrie), Sfântul Vasile cel Nou (Biserica Agia Sofia), Sfântul Grigorie Palama (Catedrala Mitropolitană). Deplasare spre Mănăstirea Sfântul Ioan Evanghelistul de la Souroti şi închinare la moaştele Sfântului Paisie Aghioritul şi ale Sfântului Arsenie Capadocianul. Trecem prin Valea Tembi unde ne vom opri la Biserica Sfânta Paraschevi şi Izvorul acesteia cu apă tămăduitoare pentru ochi(închinare la moaştele Sfintei Muceniţe Paraschevi şi Icoana Sfintei) – Cazare în Kalambaka.

A TREIA ZI – 22 martie (duminică)

Mic dejun şi participare la Sfânta Liturghie la Biserica Parohială din Kalambaka. Ne îndreptăm spre Complexul Monahal Meteora unde ne vom închina la mai multe mănăstiri în funcţie de timp. Plecare spre Mănăstirea Rila(Bulgaria) – Cazare Rila.

A PATRA ZI – 23 martie (luni)

Vizitare Mănastirii Rila pentru închinare la moaştele Sfântului Cuvios Ioan de Rila – ocrotitorul Bulgariei. Se vizitează în drum spre casă Biserica Rupestră a Sfântului Dimitrie Basarabov din Ivanovo.

Ne îndreptăm spre ţară pe traseul Rila – Bucureşti – Caracal. Sosire în România în funcţie de trafic şi formalităţile vamale. 

Preţ 170 euro/ persoană – transport, 3 nopţi cazare, 1 mic dejun.

– transport cu autocar clasificat 3* cu aer condiţionat, scaune rabatabile, sistem audio – video.

– cazare în hoteluri de 2*/ 3* (cameră dublă sau triplă).

– în preţ NU este inclusă intrarea la mănăstirile din Meteora – 3 euro.

 – asigurare medicală obligatorie – 31 lei.

 – asigurare storno 36 lei (nu este obligatorie).

– avans minim la înscriere 50 euro, preţul integral trebuie achitat cu cel puţin 21 de zile înaintea plecării.

– carte de identitate sau paşaport valabil 6 luni.

– Relaţii şi înscriere la telefon: 0768370424 – Vlad Cornel

– Grupul va fi însoţit de preot.