Episcopia Slatinei și Romanaților

PELERINAJ ÎN CAPADOCIA ȘI TURCIA

PELERINAJ ÎN CAPADOCIA ȘI TURCIA

 • 18/02/2020

PELERINAJ ÎN CAPADOCIA ȘI TURCIA

16-24 octombrie 2020

430 Euro/ pers

Durata: 8 zile / 7 nopti

Contact:

Pr. Laurențiu FLOREA, Tel.: 0787.809.097

Flori MATEI, Tel.: 0729.839.783

e-mail: tudius_travel@yahoo.com

Ziua 1: Plecare din Slatina la ora 4.30, de la Catedrala Episcopală, pe ruta:

Turnu Magurele – Nikopole, trecere prin Valea Trandafirilor – Capitan Andreevo (Bulgaria) – Kapikule (Turcia) – Edirne (fostul oraş Adrianopol, întemeiat de împăratul roman Hadrian. Traversarea Strâmtorii Dardanele cu feribotul in Canakkale. Cazare si cina la hotel in zona Canakkale.

Ziua 2:Mic dejun. Se traverseaza Stramtoarea Dardanele (leaga Marea Egee de Marea Marmara). Deplasare catre Kusadasi, unde se viziteaza Colonia antica EFES. Casa FECIOAREI MARIA si Mormantul SF. IOAN. Cazare hotel si cina in zonaKusadasi.

Ziua 3: Mic dejun. Deplasare la Pamukkale, unde se viziteaza terasele de calcar, adevarate piscine de apa termala. Cazare hotel si cina in Antalya.

Ziua 4: Mic dejun. Ne indreptam catre Aspendos – vizita la cel mai bine conservat amfiteatru al lumii antice. Vizita Colonia antica Side (Templul lui Apollo si renumitul bazar). Popas la Cascada Manavgat. In Konya – vizita Mausoleul poetului mistic Rumi Mevlana – maestrul spiritual al ordinului dervisilor rotitori (loc sacru de pelerinaj). Cazare hotel si cina in Cappadocia (Nevsehir – Derinkuyu).

Ziua 5: Optional: ZBOR cu BALONUL cu aer cald – pret de la 200 euro/pers (tariful poate creste, fiind impus local). Zborul se realizeaza numai la rasarit, o singura data pe zi si include: transfer hotel – balon – hotel, o ora de zbor, diploma si asigurare de zbor. Atentie! Deoarece solicitarile pentru zborul cu balonul in Cappadocia sunt foarte mari, pentru participare este necesar ca optiunea sa se faca de la inscriere, plata se face la agentie in tara inainte de plecare. Contravaloarea excursiei se va restitui doar in cazul in care conditiile meteo din ziua zborului vor fi nefavorabile).

Mic dejun.  Deplasare la Uchisar – panorama asupra vaii plina de formatiuni vulcanice de impresionante si felurite forme. La Goreme se viziteaza bisericile crestine, pictate si cioplite in stanca. La Kaymakli se viziteaza orasul subteran.

Optional: Seara turceasca – cina cu program de dansuri traditionale, meniu cu specific turcesc si bauturi locale incluse(35 euro/ pers).  Cazare hotel si cina in Cappadocia (Nevsehir-Derinkuyu).

Ziua 6: Mic dejun. Plecare catre Ankara. Oprire la faimosul lac Tuz Golu (Lacul Sarat) – al doilea ca marime al Turciei si unul din cele mai mari lacuri sarate din lume. In capitala Turciei vom vizita Mausoleul lui Atatürk Deplasare la Istanbul. Cazare hotel in Istanbul.

Ziua 7: Mic dejun. Tur pietonal cu vizitare: Agia Sofia, vechea biserica crestin ortodoxa ce a fost transformata in moschee, Moscheea Albastra (construita de sultanul Ahmet pentru a rivaliza cu Agia Sofia) – cea mai mare moschee din Istanbul, vom avea in fata una dintre cele mai faimoase atractii ale Turciei, Palatul Topkapi, palat ce a gazduit toti sultanii otomani vreme de 4 secole, precum si Palatul Scufundat (Yerebatan Sarnici) unde putem admira cele 336 de coloane scufundate printre care se plimba sutele de pestisori viu colorati.

Optional: cumparaturi la magazin mirodenii Piata Taksim si vizita la Turnul Sapphire – 20 euro/ pers, minim 25 participanti (include transport autocar + bilet intrare + tur virtual), cea mai inalta cladire din Istanbul, un zgarie nori de 238 m inaltime si 54 de etaje supraterane (mai sunt 10 subterane). Se urca rapid pana la etajul 54 prin intermediul liftului expres, unde putem surprinde imagini la 360 de grade asupra vechiului si noului Istanbul, extins peste Europa si Asia. Vom efectua o calatorie simulata 4D cu elicopterul SkyRide peste oras. Privelistea este superioara celei din turnul Galata, ai tot Istanbulul la picioare, se poate vedea pana departe, unde Marea Neagra se imbratiseaza cu stramtoarea Bosfor. Cazare hotel in Istanbul.

Ziua 8: Mic dejun Plecare catre tara. Traversarea Bulgariei – Ruse – Giurgiu. Sosire in tara in functie de trafic si formalitatile vamale.

Pretul INCLUDE: 

– transport cu autocar clasificat pentru transport intern si international; 

– 7 nopti cazare + mic dejun  + 5 cine la hoteluri de 3* (2* sau 4* in mod exceptional);

– ghid atestat;

Pretul NU INCLUDE: 

– asigurarea medicala + storno;

– intrarile la obiectivele turistice si ghizii locali; 

– excursiile optionale (seara turceasca Cappadocia – 35 euro/ pers; zborul cu balonul – de la 200 euro/pers); cumparaturi Piata Taksim + Turn Sapphire – 20 euro /pers);

– se achita OBLIGATORIU 15 euro/ pers pentru ghizii locali in Turcia;

– taxa de oras pentru fiecare cazare unde aceasta este solicitata; se va achita cash de catre turisti la receptie;

– orice alt serviciu care nu este mentionat.

Avans minim la inscriere: 100 euro/ pers.

Diferenta se achita cel tarziu cu 60 zile inaintea plecarii.

Supliment single: 130 euro / pers.

Grup minim: 45 persoane.

Tarife  copii:

Copiii pana la 5 ani cazati cu doi adulti beneficiaza de gratuitate la cazare si loc in autocar, fara pat suplimentar, nu beneficiaza de mese, achita 40% din pret pachet (135  euro).

Copiii cu varste 5 ani – 12 ani cazati cu doi adulti achita 70% din pret pachet (240 euro),  beneficiaza de mese si loc in autocar, se asigura pat suplimentar.

Copiii cu varsta peste 12 ani sau copiii insotiti de un singur adult achita pret intreg.

Acte necesare:

– OBLIGATORIU pasaport valabil inca 6 luni de la intoarcerea in tara.

– Copiii sub 18 ani care calatoresc singuri sau doar cu unul dintre parinti vor trebui sa prezinte la vama acordul parental al ambilor parinti sau al celui care nu insoteste minorul (dupa caz), obtinut la notariat sau hotarare de divort definitiva, in care i-a fost incredintat minorul sau certificat de deces; in cazul in care copiii nu sunt insotiti de parinti, adultul care-i insoteste va prezenta cazier juridic.

– Copiii sub 14 ani au nevoie de PASAPORT si NU pot parasi Romania in baza Certificatului de Nastere.

Nota: locurile in autocar se distribuie incepand cu a doua bancheta, in ordinea achitarii avansului

Excursiile optionale se organizeaza pentru un minim de 25 de participanti.

OBSERVATII:

 • tarifele de intrare la obiectivele turistice se achita la fiecare in parte in moneda locala si se pot modifica de catre autoritatile locale independent de agentie;
 • clasificarea pe stele a unitatilor de cazare este cea atribuita de oficialitatile din tarile vizitate, ca atare facilitatile camerelor sunt conforme cu standardele locale;
 • agentia nu raspunde in cazul refuzului autoritatilor de la punctele de frontiera de a primi turistul pe teritoriul propriu sau de a-i permite sa paraseasca teritoriul propriu;
 • distributia camerelor la hoteluri se face de catre receptiile acestora; problemele legate de amplasarea sau aspectul camerei se rezolva de catre turist direct la receptie, asistat de insotitorul de grup;
 • ghidul/ conducatorul de grup poate modifica ordinea de vizitare a obiectivelor turistice fara a afecta structura programului;
 • conform reglementarilor internationale, serviciile de ghidaj in interiorul muzeelor pot fi asigurate doar de catre ghizii locali;
 • agentia nu este raspunzatoare pentru pierderea sau furtul bagajelor, a actelor sau a obiectelor personale; in cazul in care aceste situatii nedorite apar, turistul are obligatia de a depune personal plangere la organele competente;
 • efectuarea partiala sau integrala a oricarei sume prin intermediul bancar reprezinta acceptarea pe deplin a termenilor si conditiilor prevazute in contractul de prestarii servicii turistice (disponibil pe site);
 • pentru grupuri mai mici de 30 persoane, transportul se va realiza cu minibus sau midiautocar;
 • transbordarea se efectueaza pentru un minim de 8 persoane pentru fiecare localitate de transfer.