PELERINAJ MĂNĂSTIRILE PRISLOP ȘI RÂMEȚ

PELERINAJ MĂNĂSTIRILE PRISLOP ȘI RÂMEȚ

4 – 5 NOIEMBRIE 2023

Sâmbătă, 4 noiembrie

Plecare pe traseul: Slatina, Râmnicu Vâlcea, Brezoi, Mănăstirea Mălaia, Voineasa, Obârșia Lotrului, Transalpina, Lacul și Barajul Oașa, Mănăstirea Oașa, Alba Iulia, Mănăstirea Râmeț (unul dintre cele mai vechi așezăminte călugărești din Transilvania, biserica nouă cu hramul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, numită și Catedrala Munților Apuseni), Sebeș – cazare la pensiune.

Duminică, 5 noiembrie

Participare la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Prislop, vizitarea mormântului Părintelui Arsenie Boca și a peșterii Sfântului Ioan de la Prislop, revenirea acasă pe Defileul Jiului cu vizitarea Mănăstirii Lainici, Cheile Sohodolului (reprezintă unul dintre cele mai impresionante peisaje carstice din România, peisaj întins pe aproximativ 12 kilometri în interiorul Munților Vâlcan), Tg. Jiu, Craiova, Slatina, Caracal.

Plecarea se va face sâmbătă, 4 noiembrie a.c., astfel:

ora 7.00, de la Catedrala “Adormirea Maicii Domnului” – Caracal (centru)

ora 8.00, din parcarea magazinului Kaufland – Slatina (orașul vechi)

Preţ 395 lei

Include transport și cazare la pensiune de ***

Nu este inclusă masa și intrarea la obiective turistice.

Înscrieri la următorul număr de telefon:

0768.370.424 ‒ Vlad Cornel

Transport cu microbuz de 20 locuri.

În maşină locurile se ocupă în ordinea înscrierii.

Grupul va fi însoţit de preot.