Pelerinaj Meteore (11 – 15 martie 2024)

• 14/02/2024

PELERINAJ METEORE

GRECIA ȘI BULGARIA

11 – 15 MARTIE 2024 (5 ZILE – 4 NOPȚI)

Sursa foto: Apostolos Zafeiriou / Unsplash

Luni, 11 martie

Plecare pe traseul: Slatina, Caracal, Calafat, trecerea frontierei de stat cu Bulgaria, Montana – oraș înfrățit cu Municipiul Caracal, vizitarea centrului orașului, Mănăstirea Klisurski, Sofia, Sandanski, Melnik – cazare Hotel Bolyarka.

Marți, 12 martie

Servire mic dejun, trecerea frontierei cu Grecia, Lacul Kerkini – Mănăstirea Timios Prodromos din Akritochori, Vergina – Mormintele Regale, printre care și cel al lui Filip al II-lea, tatăl lui Alexandru cel Mare, Kalambaka – Complexul Monahal Meteora – vizitarea unei mănăstiri, cazare cu vedere spre Meteore la hotel Kaikis.

Miercuri, 13 martie

Mic dejun, continuarea vizitării Complexului Monahal Meteora, Muntele Olimp – Mănăstirea Sfântul Dionisie, Mănăstirea Sfântul Efrem Sirul, Paralia Katerini – cazare pe malul mării la Themis Beach.

Joi, 14 martie

Mic dejun, vizitarea falezei, închinare la biserica din centrul stațiunii, Sochos – Mănăstirea Panagia Theoskepastos, Bulgaria, Melnik, cazare Hotel Bolyarka.

Vineri, 15 martie

Mic dejun, Mănăstirea Rojen, Piramidele de la Melnik, Sofia, Mănăstirea Shiyakovsi, Calafat, Caracal, Slatina.

Plecarea se va face luni, 11 martie a.c., astfel:

ora 7.00, din parcarea magazinului Kaufland – Slatina (orașul vechi);

ora 8.00, de la Catedrala “Adormirea Maicii Domnului” – Caracal (centru).

Preţ 395 euro

Include transport, cazare și mic dejun la hoteluri de trei stele.

Nu este inclusă în preț masa și intrarea la obiective turistice.

Înscrieri la următorul număr de telefon:

0768.370.424 ‒ Vlad Cornel

Transport cu microbuz de 20 locuri.

În maşină locurile se ocupă în ordinea înscrierii.

Grupul va fi însoţit de preot.