Episcopia Slatinei și Romanaților

Pelerinaj – Minunile Greciei, 19 – 25 septembrie

Pelerinaj – Minunile Greciei, 19 – 25 septembrie

  • 05/08/2019

Pelerinaj – Minunile Greciei

19 – 25 septembrie 2019 (7 zile – 6 nopţi)

Joi – 19 septembrie

Plecare pe traseul: Craiova, Calafat, Vidin, Sofia, Salonic, Paralia Katerini – cazare.

Vineri – 20 septembrie, ora 7.00

Muntele Olimp – Mănăstirea Sfântul Dionisie din Olimp (părți din moaștele a peste 300 de sfinți), Mănăstirea Kato Xenia (Brâul Maicii Domnului), trecerea cu feribotul pe insula Evia, Mănăstirea Sfântul Ioan Rusul, închinarea la moaștele Sfântului Mucenic Efrem cel Nou de la Mănăstirea Nea Makri, Atena – cazare.

Sâmbătă – 21 septembrie, ora 7.00

Trecerea cu feribotul în insula Eghina la Mănăstirea Sfântul Ierarh Nectarie, închinarea la moaște și revenirea pe continent, vizitarea obiectivelor turistice din Atena (Acropola, muzee, etc.).

Duminică – 22 septembrie, ora 8

Participare la Sfânta Liturghie în Atena și trecerea Canalului Corint în peninsula Peloponez, Argos – cazare.

Luni  – 23 septembrie, ora 7.00

Cetatea Micene, Vasta – localitatea unde se află bisericuța minune din acoperișul căreia cresc 17 copaci, Mănăstirea Mega Spileo, Patras – Catedrala Sfântul Apostol Andrei – închinarea la Cinstitul Cap al acestuia și la o bucată din Crucea în formă de X pe care acesta a fost răstignit, Missolonghi – cazare.

Marți – 24 septembrie, ora 7.00

Complexul monastic Meteora, Veria – Mănăstirea Panagia Soumela (icoana făcătoare de minuni ,,Panagia Soumela”), Vergina – vizitarea mormintelor regilor anticei Macedonii – cazare.

Miercuri – 25 septembrie, ora 7.00

Salonic – vizitarea Catedralei Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Mănăstirea Vlatadon – tradiția spune că în acest loc le-a propovăduit Tesalonicenilor Sfântul Apostol Pavel în anul 51, turul orașului și plecarea către țară unde vom ajunge în fucție de trafic și formalități vamale.

Înscrierea se face la numărul de telefon: 0768370424 – Vlad Cornel

Plecarea va avea loc de la ora:

– 6.00 de la biserica ,,Adormirea Maicii Domnului” – Caracal (centru).

– 7.00 din parcarea magazinului Kaufland (orașul vechi) – Slatina.

Preţul este de 360 euro 

Prețul include transportul, cazarea și costul trecerilor cu feribotul pe insula Eghina și Evia. Nu este inclusă în preţ masa şi intrarea la obiective turistice (Meteore, turul orașului Atena – 12 euro, etc.).

Transportul se face cu microbuz de 20 locuri, dotat cu aer condiţionat.

Locurile în maşină se ocupă în ordinea înscrierii.

Grupul va fi însoţit de preot.