Episcopia Slatinei și Romanaților

Praznicul Naşterii Domnului la Mânăstirea Clocociov din Slatina

Praznicul Naşterii Domnului la Mânăstirea Clocociov din Slatina

  • 14/01/2011

Sâmbătă 25 decembrie, la Praznicul Naşterii Domnului, PS Părinte Episcop Sebastian a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la M-rea Clocociov din Mun. Slatina, răspunsurile de la strană fiind date de către corul maicilor.

La sfârşitul slujbei, Preasfinţia Sa a dat citire cuvântului pastoral redactat cu ocazia Crăciunului, în care a făcut câteva consideraţii asupra stării societăţii şi a lumii noastre pe zi ce trece din ce în ce mai puţin creştină: “Deşi, în mod public, dar ipocrit, se face uz de creştinism şi de valorile sale, prin viaţa personală cei mai mulţi semeni de-ai noştri se dezic de el, ori îl tratează ca pe un bun al celorlalţi, în timp ce alţii − de-a dreptul inamici ai lui − nu se sfiesc să îl atace pe faţă în fel şi chip, proclamându-l păgubos, retrograd şi, pentru aceasta, chiar periculos”.