Episcopia Slatinei și Romanaților

Praznicul Naşterii Domnului sărbătorit la Mânăstirea Clocociov

  • 20/01/2009

Praznicul Naşterii Domnului sărbătorit la Mânăstirea Clocociov

Sărbătoarea Naşterii Domnului a fost întâmpinată cu mare bucurie de credincioşii din stânga şi din dreapta Oltului, mulţi dintre ei aflând în Biserică locul cel mai potrivit pentru prăznuire.

Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei, a slujit Dumnezeiasca Liturghie în fruntea unui sobor de preoţi şi diaconi la Mânăstirea Clocociov din Slatina, bucurându-se de prezenţa unui număr impresionant de credincioşi, gătiţi creştineşte pentru sărbătoare.

În cadrul Sfintei Liturghii s-a săvârşit şi hirotonia întru diacon a teologului Alin Gheorghe Ghiţurin, inspector în cadrul Sectorului Juridic al Sfintei Episcopii a Slatinei.

La sfârşitul slujbei Preasfinţia Sa a rostit un scurt cuvânt pastoral, urându-le credincioşilor „Crăciun binecuvântat!” şi îndemnându-i la bucurie duhovnicească şi petrecere creştinească a praznicului.

Pastorala PS Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei, la Naşterea Domnului – anul mântuirii 2008, o puteţi citi AICI.

14263646