Episcopia Slatinei și Romanaților

Praznicul Schimbării la Faţă la Mânăstirea Strehareţ

  • 11/08/2010

Vineri 6 august, când Biserica prăznuieşte Schimbarea la Faţă a Mântuitorului Hristos, PS Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la Mânăstirea Strehareţ din Municipiul Slatina, hirotonind întru preot pe seama acestei mânăstiri pe Diac. Florin Alin Miroiu.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre Schimbarea la Faţă a Mântuitorului Hristos, explicând de ce Iisus a ales să facă acest lucru acum, cu puţin timp înainte de patima Sa: “Cântările de la slujba Vecerniei praznicului Schimbării la Faţă ne oferă răspunsul la întrebarea: De ce S-a Schimbat la Faţă Iisus Hristos în muntele Taborului? Ele ne spun că aceasta s-a făcut pentru ca atunci când ucenicii Îl vor vedea răstignit să înţeleagă patima Sa cea de bunăvoie şi că nu din slăbiciune sau că L-ar fi părăsit Dumnezeu a îndurat patimile şi răstignirea pe cruce. Chiar şi aparenta lui neputinţă din faţa lui Pilat, care s-a prefăcut că-L judecă, sau din faţa mai-marilor poporului care au poruncit să fie legat şi întemniţat, toate vor trebui înţelese de către ucenicii Săi în sensul că a dorit să pătimească. De bunăvoia Sa şi pentru mântuirea neamului omenesc, în chip voluntar, a suferit toate patimile comemorate mai ales în ultima săptămână a Postului celui Mare”.