Episcopia Slatinei și Romanaților

Prăznuirea Bobotezei la Catedrala Episcopală

Prăznuirea Bobotezei la Catedrala Episcopală

  • 09/01/2015

Marţi, 6 ianuarie, în ziua Praznicului Bobotezei, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală, după care a săvârşit slujba Aghiasmei Mari.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a făcut o paralelă între marile praznice ale Ortodoxiei: „Dacă la Naştere Mântuitorul Hristos sfinţeşte pământul, pentru că Se întrupează, iată că astăzi, intrând în Iordan, Dumnezeu sfinţeşte firea apelor. Totodată, la Pogorârea Sfântului Duh se sfinţeşte văzduhul, iar prin patima Sa cea de voie, moartea şi Învierea Sa, Hristos ne-a sfinţit pe noi oamenii. Dumnezeu a făcut toate acestea − S-a pogorât pe pământ, S-a botezat în Iordan, şi-a dat viaţa Sa pentru noi şi a trimis pe Preasfântul Duh asupra noastră − ca să ne mântuiască”.