Episcopia Slatinei și Romanaților

Prăznuirea Pogorârii Sfântului Duh la catedrala episcopală

  • 28/05/2018

Duminică, 27 mai, la prăznuirea Pogorârii Sfântului Duh, Preasfințitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în catedrala episcopală, la slujbă participând și excelența sa Emma Harriet Nicholson, Baronesă de Winterbourne, fost raportor al Uniunii Europene pentru România între anii 2000 și 2004.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a subliniat însemnătatea evenimentului Pogorârii Sfântului Duh peste Sfinții Apostoli, ca moment al formării primei comunități creștine: „Dacă Biserica noastră are o zi onomastică, sărbătorită în Duminica Ortodoxiei, acum, la Duminica Cincizecimii (Rusaliile, cum se spune în tradiția populară), este aniversarea ei, adică ziua ei de naștere, pentru că astăzi s-a născut Biserica noastră, prin cele trei mii de persoane adunate într-un gând și un cuget, primind botezul cu Duh Sfânt și foc. Mai târziu, s-au adăugat, în zilele următoare, până la cinci mii de suflete, iar după aceea creștinismul s-a răspândit pe întreg pământul”.

Conform rânduielii, după Sfânta Liturghie a fost săvârșită și slujba Vecerniei, numită a plecării genunchilor, care conține șapte rugăciuni de invocare a Sfântului Duh, la final fiind binecuvântate frunze de nuc, care simbolizează limbile de foc coborâte peste Sfinții Apostoli.