Episcopia Slatinei și Romanaților

Prăznuirea Sfântului Constantin Brâncoveanu în Eparhia Slatinei

  • 18/09/2008

Prăznuirea Sfântului Constantin Brâncoveanu în Eparhia Slatinei

Sâmbătă, 16 august a.c., începând cu orele 9.00, la Mănăstirea Brâncoveni, se va oficia Sfânta Liturghie cu ocazia prăznuirii Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, ocrotitorul Episcopiei Slatinei. După Sfânta Liturghie se va săvârşi slujba parastasului pentru părinţii Sfântului, înmormântaţi în biserica mare a mănăstirii. Alături de Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei, se vor afla şi alţi ierarhi, din eparhiile învecinate, reprezentanţi ai autorităţilor locale, preoţi şi credincioşi din întreaga eparhie.
Manifestările legate de această sărbătoare vor continua în municipiul Slatina, unde, la Podul Olt, la orele 16.30, va avea loc festivitatea de inaugurare a Bulevardului „ Sfântul Constantin Brâncoveanu”.

Începând cu orele 18.00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Municipiul Slatina va avea loc o sesiune de comunicări şi un concert în cinstea Sfinţilor Martiri Brâncoveni susţinut de Corala „ Voces Domini”, corul de maici al Mănăstirii Brâncoveni şi Grupul Psaltic „ Sfântul Constantin Brâncoveanu” al Episcopiei Slatinei.

Biroul de Presă al Episcopiei Slatinei