Episcopia Slatinei și Romanaților

Premierea participanților din Eparhie la faza județeană a Olimpiadei de Religie  

Premierea participanților din Eparhie la faza județeană a Olimpiadei de Religie  

  • 24/04/2015

Miercuri, 22 aprilie, în amfiteatrul Colegiului Național “Ion Minulescu” din Slatina a avut loc festivitatea de premiere a elevilor din județul Olt, participanți la faza județeană a Olimpiadei de Religie – cultul ortodox. Manifestarea s-a desfășurat în prezența Preasfințitului Părinte Sebastian și a Dnei Prof. Florica Grecu, Inspector de Religie și Arte, precum și a profesorilor îndrumători.

Preasfinția Sa a oferit daruri tuturor participanților la concurs, pe această cale apreciind efortul susținut de elevi în vederea atingerii performanțelor dorite. În acest sens, dintre cei șase elevi din județul Olt, calificați la etapa națională a Olimpiadei desfășurată anul acesta în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, în perioada 6-10 aprilie, s-au remarcat eleva Raliță Andreea Mădălina din clasa a VIII-a de la Școala Gimnazială nr. 3 – Slatina, care a obținut premiul III și eleva Zăvelcă Alexandra din clasa a X-a de la Colegiul Național “Radu Greceanu” – Slatina, care a obținut premiu special.