Programul de slujbe din Săptămâna Mare şi Sfintele Paşti

• 10/04/2009

Programul de slujbe din Săptămâna Mare şi Sfintele Paşti

16549Cuvântul „denie” vine de la slavonescul „vdenie” şi înseamnă priveghere sau slujbă nocturnă. Mai precis, denia este slujba utreniei care se săvârşeşte seara.

Deniile din Săptămâna Mare a Postului sau „Săptămâna Patimilor” sunt slujbele la care credincioşii participă, prin tradiţie, în număr foarte mare. Ele se săvârşesc în biserici începând cu seara Floriilor, deci din Duminica a şasea a postului, până vineri seara, inclusiv.

Denia de joi seara are ca elemente specifice citirea celor 12 Evanghelii ale patimilor Mântuitorului şi scoaterea solemnă a Sfintei Cruci în mijlocul bisericii spre închinare. Denia de vineri seara se deosebeşte de celelalte denii prin cântarea Prohodului Domnului în trei stări şi prin ritualul înconjurării bisericii cu Sfântul Epitaf.

.

Programul de slujire al Preasfinţitului Părinte Sebastian în Săptămâna Mare şi Sfintele Paşti:

ps-sebastian-jpg

Luni – orele 17.00, la biserica „Sf. Nicolae” – Coastă din Mun. Slatina

Miercuri – orele 18.00, la parohia „Drăgăneştii de Jos”, loc. Drăgăneşti

Joi – Denia celor 12 Evanghelii – orele 18.00, la Catedrala din oraşul Corabia

Vineri – Denia Prohodului Domnului – orele 18.00, la Mânăstirea Mâineşti

Slujba Învierii – la Catedrala din Mun. Caracal

A doua Înviere –  Duminică, orele 13.00, la Catedrala „Sf. Gheorghe” – Ionaşcu din Mun. Slatina

Luni – A doua zi de Paşti la parohia Negreni II, oraş Scorniceşti

[foto]