Programul slujbelor în săptămâna a 5-a din Postul Mare

• 16/04/2024

În Săptămâna a 5-a din Postul Sfintelor Paști, cel mai aspru şi mai lung dintre cele patru posturi din Biserica Ortodoxă, se oficiază două slujbe speciale: Denia Canonului Mare și Denia Acatistului Bunei Vestiri.

Programul pentru slujbele Deniilor din săptămâna a 5-a din Postul Mare, la Catedrala Episcopală, precum şi în oraşele importante din judeţ, este următorul:

1. La Catedrala Episcopală:
    • Miercuri, 17 aprilie, orele 1700 – Denia Canonului Mare – soborul va fi condus de PS SEBASTIAN
    • Vineri, 19 aprilie, orele 1700 Denia Acatistului Bunei Vestiri – soborul va fi condus de PS  SEBASTIAN
  1. În oraşul Balş:
    • Miercuri, 17 aprilie, orele 1700 Denia Canonului Mare – la Parohia “Sf. Apostoli Petru și Pavel”, predică Pr. Protopop George POPA.
    • Vineri, 19 aprilie, orele 1700 Denia Acatistului Bunei Vestiri – la Parohia „Sf. Împărați Constantin și Elena”, predică Pr. Daniel NAIDIN.
  1. În Municipiul Caracal:
    • Miercuri, 17 aprilie, orele 1700 Denia Canonului Mare ‒ la Parohia “Sf. Nicolae”, predică Pr. Protopop Ionuț COCONU.
    • Vineri, 19 aprilie, orele 1700 Denia Acatistului Bunei Vestiri ‒ la Biserica Domnească, predică Alexandru MARCU.
  1. În oraşul Corabia:
    • Miercuri, 17 aprilie, orele 1700 Denia Canonului Mare ‒ la Parohia Dașova, predică Pr. Protopop Marian DOBRE.
    • Vineri, 19 aprilie, orele 1700 Denia Acatistului Bunei Vestiri ‒ la Catedrala “Sfânta Treime”,  predică Pr. Marius Adrian CHIURTU.