Episcopia Slatinei și Romanaților

Proiectul “Solidari cu cei din linia întâi!”

Proiectul “Solidari cu cei din linia întâi!”

  • 27/05/2020

Într-o perioadă marcată din ce în ce mai mult de criza medicală cu consecințe sociale provocată de pandemia cu Covid-19, prin proiectul “Solidari cu cei din linia întâi!” Episcopia Slatinei și Romanaților, cu sprijinul S.C. Casa Lazăr S.R.L., a venit în ajutorul celor din prima linie, acordând gratuit, în perioada 9 aprilie – 15 mai a.c., o masă caldă pe zi întregului personalul medical și auxiliar care lucrează la secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean Slatina, implicat în tratarea pacienților diagnosticați cu noul coronavirus.

Astfel, în această perioadă au fost oferite 409 meniuri, în valoare de 4.499 lei.

Le mulțumim acestor oameni minunați care luptă pentru sănătatea noastră în fiecare zi, uneori ore în șir fără repaus, și-i purtăm în rugăciune alături de toți cei activi în ajutorarea oamenilor și de cei bolnavi, pentru ca Dumnezeu să-i ocrotească și să le dăruiască sănătate:

Mărturie:

„Vă mulțumim din suflet pentru gestul minunat pe care îl faceți și pentru faptul că sunteți alături de noi în perioada dificilă prin care trecem! Doamne ajută!”

Dr. IonescuSecția Boli Infecțioase S.J.U. Slatina