Episcopia Slatinei și Romanaților

Resfinţirea bisericii Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Balş

Resfinţirea bisericii Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din Balş

  • 20/09/2011

Duminică 18 septembrie, PS Episcop Sebastian a resfinţit biserica Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” din oraşul Balş.

În cuvântul de învăţătură, PS Sebastian a vorbit despre Crucea lui Hristos ca scară a suirii noastre în rai: „Crucea lui Hristos a fost scară de suire pentru cei care au trăit înainte de naşterea Lui, dar şi pentru noi, îndată după despărţirea sufletului de trup, pentru că acum cei care cred în Hristos Iisus nu se pogoară la iad. Aşadar, trageţi învăţătură şi mângâiaţi-vă cu faptul că după despărţirea sufletului de trup vi se pregăteşte scară către cer, dar totodată îngrijiţi-vă şi de a urca pe ea, deprinzându-vă să umblaţi cu bună chibzuinţă sub cruce de-a lungul vieţii de acum. Purtând cu seninătate soarta ce v-a fost dată şi luptând bărbăteşte cu patimile şi cu poftele, mergeţi cu răbdare pe calea lucrurilor la care sunteţi îndatoraţi, silindu-vă în fel şi chip să împliniţi voia lui Dumnezeu şi să dobândiţi Împărăţia cea gătită vouă”.

La sfârşitul Sfintei Liturghii, PS Sebastian a acordat Distincţia de Vrednicie: D-lui Alexandru Pendiuc – Primarul Mun. Piteşti, D-lui Ing. Dumitru Băncică, D-lui Marin Piţigoi şi D-lui Manager Petre Ioniţă.