Episcopia Slatinei și Romanaților

Resfințirea bisericii parohiei Teslui

  • 21/11/2023

Marți, 21 noiembrie 2023, de praznicul Intrării în biserică a Maicii Domnului, Preasfințitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei și Romanaților s-a aflat în mijlocul credincioșilor din parohia Teslui. Cu această ocazie, Părintele Episcop a resfințit biserica parohiei, păstorită din anul 2021 de preotul Ionel CIOBANU.

În anul 2021, preotul paroh a tencuit și vopsit gardul bisericii pe latura dinspre stradă, a construit lumânărarul și a turnat alei noi în curte. În anul 2022 a construit și utilat bucătăria parohială, a construit magazia de lemne și a înlocuit gardul cimitirului pe o lungime de 100 de metri. În anul 2023 a amenajat un grup sanitar dotat cu fosă septică, a vopsit biserica la exterior, inclusiv învelitoarea, a restaurat pictura murală – pictori Gelu Diaconu și Iulian Pană –, a achiziționat icoane împărătești și covoare noi, a înlocuit pardoseala din pridvor și a construit o aplecătoare în fața bucătăriei.

Cu prilejul resfințirii bisericii, preotului i-a fost conferit rangul de Sachelar.