Episcopia Slatinei și Romanaților

Retârnosirea bisericii din Valea Soarelui, com. Redea

Retârnosirea bisericii din Valea Soarelui, com. Redea

  • 28/06/2017

Duminică, 25 iunie, Preasfințitul Părinte Sebastian a retârnosit biserica „Nașterea Maicii Domnului” din Parohia Valea Soarelui, com. Redea.

La finalul Sfintei Liturghii, în cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit evanghelia zilei, centrată pe tema „Despre grijile vieții”: „Dumnezeu nu vrea să ne spună prin această evanghelie că nu trebuie să ne îngrijim deloc de mâncare, de bunurile materiale necesare și de îmbrăcăminte, ci ne interzice să ne facem din acestea mici dumnezei, care să se substituie adevăratului Dumnezeu în sufletele noastre. Nu cumva preocuparea noastră numărul unu − grijă, obsesie, stres − să fie de ordin material, iar El să ajungă să ocupe în inima noastră un loc secundar, ultimul loc sau nici măcar acela. Dumnezeu se vrea prezent permanent în sufletul și în preocupările noastre. Așa trebuie să-L receptăm, iar nu în felul în care a ajuns să fie receptat astăzi de tot mai mulți: ca Unul îndepărtat și izolat undeva în cer, ce asistă pasiv cum se nasc oamenii și mor, pentru ca după aceea să îi ia la Dânsul sau nu, fără însă a participa la viața lor și ei la a Lui. Eu cred că pe Dumnezeu trebuie să-L receptăm ca pe „un prieten pe care-L ținem totdeauna de mână” și pe Care Îl simțim totdeauna aproape. De ce aceasta? Pentru că am văzut că Dumnezeu este singurul în măsură să ne ajute în problemele, slăbiciunile și nevoile noastre. El poate și-Și dorește să fie prezent în fiecare act de-al nostru, numai să-I cerem ajutorul și să-L ținem de mână permanent”.