Episcopia Slatinei și Romanaților

Roada tuturor virtutilor

  • 14/03/2011

Joi 10 martie, PS Părinte Sebastian a săvârşit slujba Deniei Canonului Sf. Andrei Criteanul la biserica “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din oraşul Balş.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat că dragostea pentru Dumnezeu şi pentru aproapele este roada tuturor virtuţilor şi se dobândeşte prin post şi rugăciune: “Evanghelia citită în Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi ne arată că la Judecata de Apoi Mântuitorul Hristos va fi “scurt” şi va întreba doar de roada virtuţilor noastre – dragostea. El a mers la “concluzie”, aşadar, la final, sugerând că cine ajunge să dovedească dragoste faţă de aproapele a şi postit, s-a şi rugat, a dus şi viaţă curată şi a avut şi grijă să împlinească întocmai cuvântul lui Dumnezeu. Altfel nu ar fi putut deprinde iubirea. Roada tuturor virtuţilor este, aşadar, dragostea şi pentru dobândirea acesteia postim noi!”