Episcopia Slatinei și Romanaților

Să ne curăţim mintea şi simţirile

Să ne curăţim mintea şi simţirile

  • 14/03/2011

Miercuri 9 martie, PS Părinte Sebastian a săvârşit slujba Deniei Canonului Sf. Andrei Criteanul la Catedrala “Sfânta Treime” din oraşul Corabia.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat înţelesul profund al postului nostru: “Ce înseamnă cuvântul Domnului Care a zis ca “atunci când postim, să ne ungem capul şi să ne spălăm faţa”? (cf. Mt. 6, 17) Oare să ne ungem capul la propriu şi să ne spălăm faţa cu apă şi săpun? Nicidecum! Ungerea capului închipuie curăţirea cea de dinăuntru – a minţii, deoarece capul este lăcaşul acesteia. Ungerea capului înseamnă, deci, curăţirea minţii, ceea ce înseamnă că trebuie să postim şi cu mintea! Dar de ce zice să ne spălăm faţa? Pentru că faţa este expresia simţurilor, cu care vedem, auzim etc. Evanghelia ne învaţă, aşadar, să ne curăţim simţurile, postind astfel, cu toată fiinţa noastră”.