Episcopia Slatinei și Romanaților

Sărbătoarea intrării în Biserică a Maicii Domnului prăznuită la Parohia Coloneştii de Sus

  • 29/11/2010

Duminică 21 noiembrie, când se prăznuieşte Intrarea Maicii Domnului în Biserică, Preasfinţitul Părinte Sebastian a târnosit biserica Parohiei Coloneştii de Sus, com. Coloneşti, Protoieria Slatina I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat importanţa acestei sărbători pentru creştini: “Nu putem cinsti pe Dumnezeu şi să o dispreţuim pe Maica Sa. Dintotdeauna am înţeles noi, creştinii, că voind a dobândi bunăvoinţa lui Dumnezeu, trebuie să ne rugăm în primul rând Maicii Lui, ca să mijlocească la Fiul ei şi astfel Hristos să ne ierte păcatele, să ne asculte dorinţele şi să ne împlinească bunele noastre cereri. Fiecare dintre noi are câte ceva de cerut de la Dumnezeu, căci altfel nu ne-am fi găsit astăzi aici”.

La finalul slujbei, Preasfinţitul Părinte a acordat Distincţia de Vrednicie D-lor Deputaţi Nicolae Stan şi Gigel Sorinel Ştirbu, D-lor Manageri Vasile şi Marinel Barbu, precum şi D-lui Ilie Chiriţă, pictorul bisericii.