Episcopia Slatinei și Romanaților

Sărbătoarea Intrării Maicii Domnului în Biserică prăznuită la Catedrala Episcopală

  • 03/12/2018

Miercuri, 21 noiembrie, când se prăznuieşte Intrarea Maicii Domnului în Biserică, Preasfinţitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala episcopală, răspunsurile la strană fiind date de corala preoților din eparhie.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat importanţa acestei sărbători pentru întreaga creștinătate: „Nu putem cinsti pe Dumnezeu şi să o dispreţuim pe Maica Sa. Dintotdeauna noi, creştinii, am înţeles că voind a dobândi bunăvoinţa lui Dumnezeu trebuie să ne rugăm în primul rând Maicii Domnului ca să mijlocească la Fiul său şi astfel Hristos să ne ierte păcatele, să ne asculte dorinţele şi să ne împlinească bunele noastre cereri. Fiecare dintre noi are câte ceva de cerut de la Dumnezeu, căci altfel nu ne-am fi găsit astăzi aici”.