Episcopia Slatinei și Romanaților

Sărbătoarea Intrării Maicii Domnului în Biserică prăznuită la catedrala episcopală

  • 25/11/2019

Joi, 21 noiembrie, când se prăznuiește Intrarea Maicii Domnului în Biserică, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la catedrala episcopală, hirotonind diacon pe teologul Maxim Mitrache. Răspunsurile de la strană au fost oferite de corala “Sfinții Martiri Brâncoveni” a Episcopiei.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a arătat importanța acestei sărbători pentru întreaga creștinătate: „Nu putem cinsti pe Dumnezeu și să o disprețuim pe Maica Sa. Dintotdeauna noi, creștinii, am înțeles că voind a dobândi bunăvoința lui Dumnezeu trebuie să ne rugăm în primul rând Maicii Domnului ca să mijlocească la Fiul său și astfel Hristos să ne ierte păcatele, să ne asculte dorințele și să ne împlinească bunele noastre cereri. Fiecare dintre noi are câte ceva de cerut de la Dumnezeu, căci altfel nu ne-am fi găsit astăzi aici”.