Episcopia Slatinei și Romanaților

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Catedrala Episcopală

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Catedrala Episcopală

  • 06/05/2019

Vineri 3 mai, la praznicul Izvorului Tămăduirii, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie şi slujba sfinţirii Aghiasmei Mici la catedrala episcopală, hirotonind diacon pe teologul Iordache Mihail.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a istorisit originea acestui praznic, care datează încă din timpul Împăratului Leon cel Mare al Bizanţului şi a arătat ajutorul şi puterea de tămăduire pe care o are Maica Domnului: „Maica lui Dumnezeu, prin apa care se sfinţeşte astăzi, ascultă rugăciunile noastre şi ne dăruieşte împlinirea bunelor noastre planuri şi cereri cu care poposim adeseori la sfintele mânăstiri şi biserici, închinând un gând de rugăciune lui Dumnezeu. De aceea, şi în ziua aceasta sfântă să o rugăm pe Maica Domnului ca, luând cu toţii apă şi stropindu-ne feţele noastre, să primim şi noi binecuvântare sfântă de la ea, cea care L-a născut pe Hristos”.