Episcopia Slatinei și Romanaților

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Catedrala Episcopală

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Catedrala Episcopală

  • 29/04/2014

Vineri, 25 aprilie, la praznicul Izvorului Tămăduirii, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie şi slujba sfinţirii Apei Mici la Catedrala Episcopală.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a istorisit originea acestui praznic dumnezeiesc, datând din timpul Împăratului Leon cel Mare al Bizanţului. Similar celui din Constantinopol, izvorul tămăduitor aflat în incinta Mănăstiri Brâncoveni, precum arată istoria, are o importanţă cu totul aparte: „Voievodul Matei Basarab, originar chiar din satul Brâncoveni şi ctitor al Mănăstirii Brâncoveni, este cel care a descoperit Izvorul Tămăduitor din acest loc. Într-o zi, pe când se plimba pe aceste meleaguri cu unul dintre sfetnicii săi − nefiind acolo mănăstire, ci o poiană − şi murdărindu-se pe mâini, a găsit acest izvor pentru a se spăla. Astfel, spălându-se pe mâini a constatat că s-a vindecat de boala de piele − de care suferea de ani de zile şi niciun doctor nu-i găsise leacul. Pentru această minune, sfătuindu-se cu cei apropiaţi ai săi, au hotărât să ridice acolo Mănăstirea Brâncoveni. De atunci, secole de-a rândul la acest Izvor, ca şi la cel din Constantinopol, minunile nu contenesc. Dar, pentru ca minunile să ni se întâmple şi nouă, trebuie să avem multă credinţă în Dumnezeu şi în Maica Domnului şi să ne rugăm cu stăruinţă”.