Episcopia Slatinei și Romanaților

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Sfânta Mânăstire Brâncoveni

  • 13/04/2010

Vineri 9 aprilie, când Biserica sărbătoreşte Izvorul Tămăduirii, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la Sfânta Mânăstire Brâncoveni.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre felul cum a luat „naştere” sărbătoarea Izvorului Tămăduirii, prin minunata vindecare din sec. al VIII-lea a celui ce avea să devină ulterior împăratul Bizanţiului, Leon cel Mare. La finalul cuvântului, Preasfinţitul Părinte a binecuvântat pe cei ce cu credinţă şi evlavie au venit să ia apă de la izvorul tămăduitor din incinta mânăstirii, izvor ce a vindecat în chip miraculos pe voievodul Matei Basarab şi l-a determinat între anii 1634-1640 să refacă mânăstirea: “Dăm slavă lui Dumnezeu şi Maicii Sale pentru minunile revărsate adeseori asupra noastră. Rugăm pe Dumnezeu să vă răsplătească tuturor răbdarea şi credinţa cu care aţi venit să luaţi apă sfinţită astăzi, la sărbătoarea Maicii Domnului. Să vă asculte rugăciunile cu care v-aţi rugat, să vă mângâie sufletele, să vă binecuvinteze viaţa şi familiile dvs.. Hristos a înviat!”

Imagini panoramice