Episcopia Slatinei și Romanaților

Sărbătorirea hramului Parohiei „Sfântul Nicolae ‒ Coastă” din Slatina

  • 10/12/2018

Joi, 6 decembrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Nicolae ‒ Coastă” din Slatina, cu prilejul sărbătoririi hramului.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a istorisit viața Sfântului Ierarh Nicolae, dreptarul desăvârșit al credinței și chipul blândeții, așa cum îl numește troparul: „Noi toți trebuie să fim iubitori ai Dumnezeului celui viu. Să-L iubim pe Dumnezeu, pe Maica Domnului și pe sfinții Lui și să-i cinstim cu evlavie, nu cu mâncare, cu băutură și cu distracție. Acest fel de sărbătorire nu are nimic comun cu viața Sfântului Ierarh Nicolae, care este cinstit astăzi. Vreți să-i cinstiți pe sfinții cărora le purtați numele? Veniți la biserică la Sfânta Liturghie și vă rugați lor. Postiți și apoi împărtășiți-vă în ziua sfântului pe care-l aveți ocrotitor. După aceea, mergeți și vă bucurați împreună cu cei dragi, dar cu măsură sfântă, pentru că sfinții nu petreceau cu mâncare, băutură și distracții. Să le aducem cinste sfinților, trăind asemenea lor, căci altfel nu-i cinstim pe ei, ci pe noi înșine!”.