Școala Parohială de Vară de la Brastavățu

• 24/08/2023

Școala Parohială de Vară de la Brastavățu

În perioada 16-18 august 2023 în Parohia BRASTAVĂȚU s-a desfășurat cea de-a IX-a ediție a Școlii Parohiale de Vară.

În acest an au participat 20 de copii cu vârsta între 10 și 14 ani. În cele trei zile copii au participat la activități recreative, cu jocuri de echipă, care să le crească încrederea în ei și în ceilalți.

În prima zi, ziua cinstirii Sfinților Martiri brâncoveni, Ocrotitorii Eparhiei Slatinei și Romanaților, copii au aflat de la Pr. Nicolae DRĂGHICI, despre viața și martiriul acestor mari sfinți ai neamului nostru românesc.

În cea dea doua zi, Dna Prof. Cristina HALUPA le-a vorbit copiilor despre prietenie, încrederea în părinții lor și în duhovnic, ca cei mai de aproape prieteni ai lor.

În ultima zi, Dl Prof. de Muzică Ion BÂRZĂ, de la Colegiul Ioniță Asan” din Caracal, fiu al satului, le-a vorbit copiilor despre rolul muzicii în modelarea sufletului.

În toate cele trei zile ale Școlii de Vară, copiii au servit o mică gustare în sala de mese a bisericii, urmărindu-se prin aceasta mai buna lor socializare. La final, fiecare copil a primit și o medalie pentru participare.

A consemnat,

Pr. Nicolae DRĂGHICI