Episcopia Slatinei și Romanaților

Ședinţa anuală a Adunării Eparhiale a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor

  • 27/01/2016

Joi, 28 ianuarie 2016, la Complexul hotelier Bulevard-Prestige din Slatina, va avea loc şedinţa anuală a Adunării Eparhiale a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, organ deliberativ ce are în componenţă sa 30 de membri: 10 clerici şi 20 de laici din judeţul Olt, împărţiţi pe cinci comisii: administrativ-bisericească; cultural-educaţională; economică, bugetară şi patrimonială; social-filantropică şi organizatorică; juridică şi de validare.

Adunarea Eparhială este convocată o dată pe an, pentru a analiza dările de seamă anuale ale fiecărui sector al Episcopiei şi pentru a fi aduse la cunoştină proiectele ce se vor desfăşura în anul ce urmează. Preşedintele Adunării Eparhiale a Episcopiei Slatinei este Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei.