Episcopia Slatinei și Romanaților

Set cu 50 de icoane pentru iconostas

Set cu 50 de icoane pentru iconostas

  • 25/11/2016

Pentru a întâmpina nevoia preoților, dar și a creștinilor, de a avea, într-un format cât mai portabil și ușor de folosit, un set complet de icoane praznicale și cu sfinți mai însemnați, Episcopia Slatinei și Romanaților, prin Sectorul Cultural, a realizat o cutie cu 50 de icoane în format A4, care înfățișează praznicele împărătești, sărbătorile cu dată schimbătoare și sfinții mai însemnați de peste an.

Cutia este confecționată dintr-un carton special, rezistent, care imită grafic stejarul și este prevăzută, în partea superioară, cu o ramă cu plexiglas transparent de 1 mm grosime. Fiecare icoană este tipărită pe carton auriu, care-i oferă o înfățișare deosebită și este numerotată, fiind ordonată cronologic în an, conform listei ce se găsește în cutie.

Setul cu icoane îl puteți achiziționa de la magazinul bisericesc eparhial din Municipiul Slatina, situat în str. Dinu Lipatti, nr. 23 (lângă bragageria albaneză), tel: 0766.065.393