Episcopia Slatinei și Romanaților

Sf. Ierarh Nicolae prăznuit la Caracal

Sf. Ierarh Nicolae prăznuit la Caracal

  • 11/12/2009

Sf. Ierarh Nicolae prăznuit la Caracal

Duminică 6 decembrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la hramul bisericii Sf. Nicolae din Municipiul Caracal, săvârşind şi hirotonia întru preot a Diac. Paul Iorga, pe seama parohiei Vişina Veche.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a relatat viaţa şi minunile Sf. Ierarh Nicolae, arătând de ce acesta a rămas în tradiţia Bisericii ca „aducător de daruri”, „ocrotitor al corăbierilor”, dar şi „pedepsitorul copiilor neascultători” şi îndemnând pe cei prezenţi să se roage Sfântului, pentru că mult poate a mijloci la Dumnezeu pentru noi toţi.

La final i-a binecuvântat pe credincioşi, urându-le tradiţionalul La mulţi ani!” celor ce poartă cu vrednicie numele Sfântului prăznuit şi îndemnându-i să fie alături mereu de părintele lor duhovnicesc, Pr. Marin Răducan, care este şi  protopopul Protoieriei Caracal.

1141 3 21