Episcopia Slatinei și Romanaților

Sf. M. Mc. Gheorghe prăznuit la Parohia Coteni, com. Obârșia

Sf. M. Mc. Gheorghe prăznuit la Parohia Coteni, com. Obârșia

  • 04/05/2016

Sâmbătă, 23 aprilie a.c., PS Părinte Sebastian a săvârşit slujba Sfintei Liturghii în biserica „Izvorul Tămăduirii” a Parohiei Coteni, com. Obârșia, hirotonind preot pe Diac. Ioan Antonio Tudor pe seama Parohiei Milcoveni.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a relatat pe scurt viaţa Sf. M. Mc. Gheorghe, îndemnând pe cei prezenţi să-i sărbătorească pe sfinţi duhovniceşte şi nu păgâneşte: „Se cuvine să-i cinstim pe sfinţi nu doar cu bucate, băutură şi distracţie, adesea peste măsură. Nu trebuie să le oferim sfinţilor, la ziua lor, exact ceea ce n-au făcut ei, ci în primul rând trebuie să venim aici, la biserică, pentru că aceasta i-a sfinţit pe ei. Aici îi întâlnim pe sfinţi şi aici trebuie să ne rugăm lor. Pe sfinţi îi cinstim citindu-le viaţa, acatistul şi slujba, încercând pe cât putem noi să ne asemănăm lor şi avându-i permanent ca exemple vii”.