Sfânta Liturghie şi retârnosirea bisericii Parohiei Strejeşti I, com. Grădinari

• 10/09/2023

Sfânta Liturghie şi retârnosirea bisericii Parohiei Strejeşti I, com. Grădinari

În Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci, 10 septembrie 2023, Preasfinţitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la biserica Parohiei Strejeşti I, comuna Grădinari. Cu acest prilej, a oficiat şi slujba de retârnosire a bisericii, păstorită din anul 2015 de către Părintele paroh Florin BĂNICĂ.

În anul 2016, acesta a instalat rețea electrică nouă și a înzestrat sfântul locaș cu centrală termică și calorifere noi. În 2017, a împrejmuit biserica cu gard pe laturile de Nord și Est și a construit un nou praznicar. În 2018, a schimbat în totalitate acoperișul și a termoizolat casa parohială, construind și o nouă magazie în curtea bisericii. În 2019, a demarat lucrările de restaurare a picturii, în 2021 a înlocuit vechea pardoseală cu granit, a refăcut instalația electrică și tencuielile exterioare, în anul 2022 a achiziționat policandre noi, iar în 2023 a achiziționat și panouri fotovoltaice pentru biserică.

Cu prilejul retârnosirii bisericii, Părintele paroh Florin BĂNICĂ a primit rangul de Iconom Stavrofor, iar sprijinitorii și meșterii constructori și ajutătorii au fost onorați cu Distincția de Vrednicie.

În cuvântul de învăţătură rostit către credincioşi, Preasfinţitul Părinte SEBASTIAN a subliniat măreţia lui Dumnezeu prin aceea că, în afară de faptul că „a renunţat la Cer” din dragoste pentru noi, Domnul Îşi jertfeşte o noapte întreagă pentru un singur om, fariseul Nicodim, ca să ne lase învăţături nepreţuite cu privire la relația dintre om și Dumnezeu. Cuvântul integral al Preasfinţitului îl puteţi citi AICI.