Sfânta Liturghie şi sfinţire în parohia Cârlogani

• 10/03/2024

Sfințirea clopotniței și a troiței parohiei Cârlogani

Astăzi, 10 martie 2024, Preasfinţitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, s-a aflat în mijlocul credincioşilor din parohia Cârlogani, Olt, unde a oficiat Sfânta Liturghie şi slujba de sfinţire a clopotniţei şi a troiţei acestei parohii, păstorită din anul 2020 de părintele paroh Adrian TURCU.

În anul 2020, acesta a amenajat parcarea din fața curții bisericii, a împrejmuit cu gard pe o lungime de 26 de metri și a montat porți de fier forjat la cimitirul parohial. În 2021, a refăcut gardul, a montat porți de fier forjat la intrare în curtea sfântului locaș și a construit clopotnița. În 2022, a continuat lucrările de împrejmuire cu gard la cimitir, pe o lungime de încă 18 metri, a pictat clopotnița – pictor Bungiu Alexandru-Hari –, a construit troița și a pavat curtea bisericii. În 2023, a pavat interiorul sfântului locaș cu gresie și a achiziționat traverse persane, iar la cimitir a finalizat lucrările de împrejmuire cu gard (pe o lungime de încă 66 de metri).

Cu prilejul acestei slujiri, preotul a primit rangul de ICONOM, iar ajutătorii și sprijinitorii au fost onorați cu diferite distincții bisericești

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor în duminica Înfricoşatei Judecăţi, Preasfinţitul Părinte Sebastian ne atrage atenţia că cea mai mare virtute este dragostea, care va constitui şi criteriul suprem pentru mântuirea personală.

Dumnezeu ignoră voit celelalte virtuți – credința, nădejdea, rugăciunea, postul, cinstea, curățenia trupească și sufletească etc. – nu pentru că acelea ar fi inutile, ci pentru că sunt insuficiente. Pentru că „mai mare dintre (toate) acestea este dragostea” (I Cor. 13, 13). Doar aceasta arată „vârsta bărbatului desăvârșit” (Ef. 4, 13). Cu alte cuvinte, nu este de ajuns să crezi în Dumnezeu; nu este suficient să nădăjduiești în El; nu te împlinește nici rugăciunea și rămâne neroditor postul, dacă toate acestea nu converg spre singura virtute pe care a înveșnicit-o Scriptura – „dragostea nu moare niciodată” (I Cor. 13, 8).”

Un rezumat al cuvântului de învăţătură al Preasfinţitului Părinte Sebastian îl puteţi găsi AICI.