Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul prăznuit la Râmnicu Vâlcea

• 28/09/2010

Luni, 27 septembrie 2010, în ziua prăznuirii Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, începând cu orele 09,30, pe o scenă special amenajată în faţa Catedralei Arhiepiscopale „Sfântul Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, a fost săvârşită Sfânta Liturghie Arhierească de către un ales sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, condus de către Înaltpreasfinţitul Părinte Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului.

Din soborul de ierarhi au făcut parte Preasfinţitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeşului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii, şi Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Înainte de începerea Sfintei Liturghii au fost sfinţite cele trei icoane din mozaic de pe exteriorul Catedralei Arhiepiscopale, ce îl înfăţişează pe Sfântul Ierarh Nicolae, patronul spiritual al Catedralei, înconjurat de o parte şi de alta de Sfinţii Ierarhi Antim Ivireanul, Ocrotitorul spiritual al Râmnicului şi Calinic de la Cernica, ctitorul Catedralei.

La finalul Sfintei Liturghii Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului, a prezentat Mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, adresat cu prilejul manifestărilor dedicate celei de-a XII-a prăznuiri a Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, intitulat „Sfinţii Ierarhi Antim Ivireanul şi Calinic de la Cernica – luminători şi ocrotitori ai Arhiepiscopiei Râmnicului”, iar Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a rostit un cuvânt de învăţătură.

În continuare, a avut loc lansarea Albumului „Cetăţile credinţei” şi a „Ghidului mănăstirilor” din Eparhia Râmnicului. Cu acest prilej au susţinut alocuţiuni: Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Lect. Univ. Dr. Vasile Timiş, Secretar de Stat la Ministerul Culturii, Cultelor şi Patrimoniului Naţional şi părintele Constantin Cîrstea, Consilier Cultural în cadrul Arhiepiscopiei Râmnicului.

Apoi au fost acordate diplome de merit, din partea Arhiepiscopiei Râmnicului prin Biroul de catehizare a tineretului, unor preoţi din Eparhia Râmnicului care s-au remarcat prin bogata activitate catehetică desfăşurată în parohii în cadrul proiectului „Hristos împărtăşit copiilor”.

La sărbătoarea au fost prezente autorităţi locale şi de stat, personalităţi ale vieţii culturale vâlcene, preoţi, monahi şi monahii, elevi seminarişti şi numeroşi credincioşi.

sursa: Arhiepiscopia Ramnicului