Episcopia Slatinei și Romanaților

Sfântul Mucenic Dimitrie cinstit la Catedrala Episcopală din Slatina

  • 31/10/2019

Sâmbătă, 26 octombrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit slujba de Sfintei Liturghii la Catedrala Episcopală din Slatina.

La finalul acesteia, în cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a subliniat faptul că, asemenea Sfântului Dimitrie, fiecare creştin este dator să lupte pentru credinţa ortodoxă: „Sfântul Dimitrie, prin jertfa pe care a suportat-o, a ales să trăiască în adevăr şi să nu se despartă de Hristos Domnul, Cel răstignit pentru păcatele noastre. Tot el a surpat și puterea păgânului Lie, făcându-l la luptă îndrăzneţ pe tânărul Nestor. Mândria păgânească a lui Lie a fost zdrobită de Nestor prin binecuvântarea și rugăciunile Sfântului Dimitrie. Şi noi, asemenea Sfântului Nestor, suntem chemaţi să călcăm în picioare mândria celor care batjocoresc învăţătura Bisericii noastre. Prin urmare, avem obligaţia să apărăm onoarea şi cinstea Bisericii, Trupul Tainic al Mântuitorului Hristos din care facem parte cu toţii”.