Episcopia Slatinei și Romanaților

Sfinte moaşte spre închinare în Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

Sfinte moaşte spre închinare în Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

  • 07/10/2011

Duminică 9 octombrie, cu prilejul resfinţirii bisericii „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din localitatea Văleni-Olt, va fi adusă o raclă cu sfinte moaşte, însoţită de o delegaţie condusă de PS Episcop Paisie Lugojeanul, Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Timişoarei.

Racla cuprinde părticele din moaştele: Sf. Ioan Botezătorul, Sf. Ierarh Nicolae, Sf. Iosif de la Partoş – Ocrotitorul Banatului, Sf. 14000 de prunci ucişi din porunca lui Irod, Sf. M.Mc. Gheorghe, Sf. M.Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir, Sf. M.Mc. Teodor Tiron, Sf. M.Mc. Panteleimon, Sf. Mc. Trifon, Sfinţii Mucenici de la Niculiţel − Zotic, Atal, Camasie şi Filip, Cuv. Dimitrie cel Nou din Basarabi, Sf. Antipa Athonitul, Sf. Ioan Iacob Hozevitul, Cuv. Ieronim, Sf. Cuv. Părinte Zăvorât din Lava Peşterilor-Kiev, Cuv. Evdochim Athonitul, Cuv. Sofronie Aghiopavlitul, Cuv. Nifon Prodromitul, Sf. Cuvioşi de la Neamţ, Cuv. Paisie de la Sihăstria Putnei, Sf. Sfinţiţi Mucenici Epictet şi Astion de la Halmyris.

În acest sens, spre a putea fi venerate de cât mai mulţi creştini, s-a rânduit ca primirea sfintelor moaşte să aibă loc sâmbătă, 8 octombrie, orele 1700, la Mănăstirea Clocociov din Mun. Slatina, urmând a fi duse la Văleni a doua zi, dimineaţa. La eveniment va participa şi ÎPS Irineu, Arhiepiscop al Craiovei şi Mitropolit al Olteniei.

Programul evenimentului

Sâmbătă, 8 octombrie

–         1700 − Primirea oaspeţilor şi a Sfintelor Moaşte la Mănăstirea Clocociov;

–         1700 – 2200 − Slujba Privegherii, cu închinarea la Sfintele Moaşte;

Duminică, 9 octombrie

–         700 − Primirea Sfintelor Moaşte şi aşezarea lor spre închinare, la biserica din Văleni;

–         700 – 800 − Acatistul Tuturor Sfinţilor;

–         800 − Slujba Utreniei;

–         900 − Sosirea ierarhilor şi slujba de sfinţire a bisericii;

–         945 − 1300 − Sfânta Liturghie.