Episcopia Slatinei și Romanaților

Sfinții Împărați Constantin și Elena sărbătoriți în Parohia „Sfântul Gheorghe ‒ Ionașcu” din Slatina

  • 28/05/2019

Marți 21 mai, când Biserica Ortodoxă îi cinstește pe Sfinții Împărați Constantin și Elena, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie în biserica Parohiei „Sfântul Gheorghe ‒ Ionașcu” din Slatina, hirotonind întru preot pe diaconul Mihail Iordache, pe seama Parohiei Colibași.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a relatat pe scurt viața Sfinților Împărați, îndemnând pe cei prezenți să nu rămână indiferenți față de credința noastră strămoșească: „Sărbătoarea de astăzi este pentru noi o încurajare și o invitație de a ne respecta credința pentru care, secole de-a rândul, au murit milioane de creștini și pe care împăratul Constantin a reușit să o declare religie liberă. Iată, și noi ne bucurăm de această credință creștină, veche de 2000 de ani, de când Sfântul Apostol Andrei, unul din ucenicii și apostolii Mântuitorului Hristos, a venit pe pământul românesc al Dobrogei de astăzi și ne-a făcut-o cunoscută. Așadar, să luăm aminte la sfinții aceștia care ne-au păzit credința și au dăruit-o strămoșilor și înaintașilor noștri ca să ajungă până la noi neschimbată. Suntem datori ca și copiii, nepoții și cei care vor veni după noi să aibă această credință curată și întreagă. Însă, prin indiferență, prin lipsa noastră de la biserică, prin lipsa de angajament la post, la rugăciune și la fapte bune, nu vom mai avea ce preda urmașilor noștri și riscăm să se piardă credința. Să veghem, deci, să ne dăm silința și să-i educăm pe copii și pe nepoți în dragostea față de această credință, în respectarea zilei de Duminică, în îmbrățișarea postului și în îndeletnicirea cu rugăciunea. Să ne ajute Dumnezeu să ne cultivăm duhovnicește credința!”