Episcopia Slatinei și Romanaților

Sfințirea capelei filiei Murgești – Parohia Câmpu Mare, com. Dobroteasa

  • 06/05/2024

SFINŢIREA CAPELEI MORTUARE A FILIEI MURGEŞTI, PAROHIA CÂMPU MARE

Luni, 6 mai 2024, a doua zi de Paşti, Preasfinţitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie în filia Murgeşti a parohiei Câmpu Mare, din comuna Dobroteasa. Totodată, înconjurat de un sobor de preoţi, a oficiat sfinţirea capelei mortuare a filiei. Parohia este păstorită de preotul paroh iconom stavrofor Emanuel CIUCĂ, împreună cu preotul slujitor Silviu CIUCĂ.

În anii 2023-2024, a fost construită din BCA și pictată de către maestrul Radu Vasile capela mortuară cu hramul Învierea Domnului. Un sprijin însemnat la realizarea lucrărilor au oferit: d-l antreprenor Mihai ROTARU, d-l antreprenor Mădălin-Nicolae POPESCU, d-l primar Ion CRĂCIUNESCU, d-l director Dumitru COSTESCU, d-l antreprenor Laurențiu NIȚU, d-l director Daniel CHIVU și d-nii antreprenori Hristu și Claudiu PREVENDA.

Cu acest prilej, preotul paroh a primit Diploma de ctitor, preotul slujitor a primit rangul de Iconom, iar sprijinitorii au fost onorați cu Distincția de vrednicie