Episcopia Slatinei și Romanaților

Sfinţirea Sfintei Cruci de pe dealul Pietroasa, din parohia Iancu Jianu II

  • 15/09/2023

Sfinţirea Sfintei Cruci de pe dealul Pietroasa, din parohia Iancu Jianu II, în ziua sărbătorii Înălţării Sfintei Cruci

Înălțarea Sfintei Cruci este una dintre cele mai vechi sărbători creștine, închinată Crucii Domnului nostru Iisus Hristos, care se prăznuiește în data de 14 septembrie a fiecărui an.

Anul acesta, în cadrul Parohiei Iancu Jianu II, această sărbătoare a fost prăznuită într-un mod deosebit. După săvărşirea Sfintei Liturghii în biserica parohială, a urmat o procesiune spre Dealul Pietroasa, din satul Iancu Jianu, unde, prin osteneala Fam. Lăcraru Mihai şi Daniela, dimpreună cu copiii, s-a ridicat o Cruce care a fost sfinţită de un sobor de preoţi.  

În cuvântul de învăţătură, Pr. Paroh Toma Florin a mulţumit, în numele comunităţii, familiei Lăcraru pentru osteneala depusă, dar şi preoţilor şi credincioşilor care au participat la această sărbătoare. După terminarea slujbei, Familia Lăcraru a oferit o agapă frăţească tuturor celor care au participat la această sărbătoare.

A consemnat Pr. Toma Florin.