Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească în Parohia Sârbi

Slujbă arhierească în Parohia Sârbi

  • 29/04/2014

Miercuri, 23 aprilie, la prăznuirea Sf. M. Mc. Gheorghe, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Parohia Sârbi, com. Sârbii-Măgura.

 În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a relatat viaţa Sf. M. Mc. Gheorghe, îndemnând pe cei prezenţi să-i sărbătorească duhovniceşte pe sfinţi: „Se cuvine să-i cinstim pe sfinţi nu doar cu bucate, băutură şi distracţie, adesea peste măsură. Nu trebuie să le oferim sfinţilor, la ziua lor, exact ceea ce n-au făcut ei, ci în primul rând trebuie să venim aici şi să-i cinstim după cuviinţă. Aici îi întâlnim pe sfinţi şi aici trebuie să ne rugăm lor.

Pe sfinţi îi cinstim, citindu-le viaţa, acatistul şi slujba şi încercând, pe cât putem, să ne asemănăm lor, avându-i permanent ca exemple vii”.