Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească la Mănăstirea Clocociov

Slujbă arhierească la Mănăstirea Clocociov

  • 15/09/2014

Luni, 8 septembrie, în ziua Praznicului „Naşterii Maicii Domnului”, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Clocociov.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a subliniat importanţa „Naşterii Maicii Domnului”, sărbătoare cu care începe anul bisericesc: „Maica Domnului este Împărăteasa îngerilor, dar este şi Împărăteasa noastră − a oamenilor − de vreme ce este Maica Împăratului Hristos. Ei ne rugăm adeseori când avem necazuri sau supărări, în viaţa noastră de zi cu zi; ei ne rugăm atunci când avem nevoie de un mijlocitor bun şi puternic înaintea Împăratului Cerurilor, Hristos Dumnezeu, pentru că ea, ca Maică, are îndrăzneala de a mijloci la Fiul ei, pentru noi toţi, pentru sănătate, înţelepciune, împlinirea bunelor dorinţe, izbândă în problemele vieţii şi toate celelalte de folos nouă”.