Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească la Mănăstirea Clocociov

Slujbă arhierească la Mănăstirea Clocociov

  • 24/04/2015

Duminică, 19 aprilie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Clocociov.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a zilei: „Încredinţarea de astăzi, a Apostolului Toma, ne face şi pe noi să credem că Mântuitorul Hristos a înviat cu adevărat, că El ne poate învia şi pe noi şi ne poate duce la viaţa cea veşnică împreună cu Sine, ca aleşi ai Săi. Numai să lepădăm de la noi necredinţa, aroganţa, încăpăţânarea de a nu crede Sfintei Scripturi, de a nu-i crede pe Sfinţii Părinţi care ne-au învăţat că aşa se trăieşte viaţa în Dumnezeu şi trăind-o aşa putem să rămânem aleşi ai Lui, în comuniune cu El pentru viaţa de apoi. Hristos este gata să petreacă împreună cu noi şi dincolo de moarte. El, după cum a petrecut cu ucenicii Săi, cu cei aleşi şi apropiaţi, este gata să petreacă şi cu noi viaţă duhovnicească, dumnezeiască şi adevărată”.

La finalul, Preasfinţia Sa, împreună cu un sobor de preoţi, a săvârşit slujba de pomenirea a Părintelui Protosinghel Visarion Coman, cu ocazia împlinirii a 13 ani de la trecerea sa la Domnul.