Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească la Mănăstirea Clocociov

Slujbă arhierească la Mănăstirea Clocociov

  • 13/09/2018

Sâmbătă, 8 septembrie, la praznicul Nașterii Maicii Domnului, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Clocociov.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre puterea de mijlocire a Maicii Domnului şi învăţătura pe care aceasta ne-a lăsat-o cu privire la Fiul ei: „Învăţătura Maicii Domnului este: Faceţi orice vă va spune El! (In 2, 5), învăţătură pe care a rostit-o la nunta din Cana Galileii, astfel rugându-L pe Hristos să săvârşească prima minune, aceea de a preschimba apa în vin. Care este puterea ei? Puterea ei este aceea de mijlocitoare către Fiul ei pentru toată lumea. Să învăţăm, aşadar, să ne rugăm Maicii lui Dumnezeu şi să o avem ca ajutor neînfruntat în rugăciunile noastre pentru că ea are putere, trecere şi curaj să mijlocească la Mântuitorul Hristos pentru noi”.

La final, Preasfinția Sa a oficiat slujba Parastasului pentru părintele Visarion Coman.