Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească la Mânăstirea Măineşti

  • 11/08/2010

Duminică 8 august, PS Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la Mânăstirea Măineşti.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică ce relatează pilda datornicului nemilostiv, îndemnând pe această cale pe cei prezenţi să fie milostivi şi să-i ierte pe cei care le greşesc, urmând astfel cuvintelor Mântuitorului Hristos Care spune: “Fiţi milostivi, precum şi Tatăl vostru este milostiv” (Lc. 6, 36) şi ale Sf. Ap. Pavel către efeseni: Fiţi buni între voi şi milostivi, iertând unul altuia, precum şi Dumnezeu v-a iertat vouă, în Hristos” (Ef. 4, 32). De asemenea, a arătat că Tatăl nostru Cel Ceresc ne iartă nouă funcţie de cum şi noi iertăm celorlalţi, lucru pe care-l mărturisim de fiecare dată când rostim rugăciunea “Tatăl nostru”: Şi ne iartă nouă greşalele noastre, precum şi noi iertăm greşiţilor noştri.