Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Mun. Slatina

Slujbă arhierească la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Mun. Slatina

  • 28/12/2011

Luni 26 decembrie, în a doua zi de Crăciun, când Biserica noastră ortodoxă prăznuieşte „Soborul Maicii Domnului”, PS Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie în PArohia „Adormirea Maicii Domnului” din Mun. Slatina. În cadrul Sfintei Liturghii tânărul teolog Cîrstea Claudiu a fost hirotonit diacon.

Cu acest prilej, Preasfinţitul Sebastian a explicat de ce se prăznuieşte Soborul Maicii Domnului a doua zi de după Naşterea Domnului: „ Este practică în Biserica noastră ca a doua zi după un Praznic Împărătesc sau după o sărbătoare mai mare, să se facă pomenire persoanelor care şi-au adus un aport important la sărbătoarea care tocmai a trecut. Aşa se face că, de exemplu, a doua zi după Bobotează, serbăm pe Sf. Ioan Botezătorul, cel care L-a botezat pe Mântuitorul Hristos în apele Iordanului. A doua zi după Praznicul Întâmpinării Domnului, de pe 2 februarie, se face pomenirea Sf. Simeon şi a Proorociţei Ana, care L-au primit la templul din Ierusalim şi au proorocit pe seama Mântuitorului. A doua zi după Praznicul Buneivestiri, deci pe 26 martie, se face pomenirea Soborului Sfântului Arhanghel Gavriil, cel care i-a adus Maicii Domnului vestea cea bună ş.a.m.d. Astăzi, a doua zi după Naşterea Domnului, Sfinţii Părinţi au rânduit-o să fie închinată celei ce L-a născut pe Mântuitorul Hristos după trup – Maicii Domnului. În calendar sărbătoarea este trecută ca „Soborul Maicii Domnului”. Ce înseamnă sobor? Înseamnă adunare şi vine din limba slavă. Adică să se adune credincioşii şi să sărbătorească şi pe cel, pe cei sau pe cea care au jucat un rol important la sărbătoarea respectivă. Aşa se face deci, că a doua zi de Crăciun, ne adunăm să slăvim împreună pe Maica lui Dumnezeu”.