Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească la Parohia Călui, Protoieria Slatina II

  • 23/07/2009

Slujbă arhierească la Parohia Călui, Protoieria Slatina II

Duminică – 19 iulie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la Parohia Călui, Protoieria Slatina II.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat că „trei lucruri trebuie învăţate din evanghelia zilei. Întâi, faptul că Hristos l-a vindecat pe bolnav datorită credinţei celor patru, lucru care ne încredinţează pe noi că Dumnezeu primeşte rugăciunea unora pentru alţii. Apoi a subliniat legătura strânsă dintre trup şi suflet, pentru că paralizatul se îmbolnăvise trupeşte din cauza păcatelor sale, care de cele mai multe ori sunt sufleteşti, iar al treilea lucru evidenţiat a fost discreţia şi smerenia Domnului, cu care El Îşi însoţea totdeauna facerea de minuni, neînţelegând nicidecum să braveze sau să facă „spectacol” din acest act sfânt.”

15 23 33 43