Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească la parohia Corbeni

  • 24/02/2009

Slujbă arhierească la parohia Corbeni

Duminică, 22 februarie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei, a slujit Dumnezeiasca Liturghie la parohia Corbeni, protoieria Slatina II.

În cuvântul de învăţătură rostit, Preasfinţia Sa a îndemnat pe credincioşi să caute să facă în viaţă cât mai mult bine aproapelui, ca expresie a iubirii sincere faţă de acesta. Iubirea faţă de aproapele este totodată criteriul după care Dumnezeu îi va judeca pe oameni atunci când va veni întru slavă la înfricoşătoarea Judecată de Apoi. Pilda din Evanghelie este mărturia prin care se arată faptul că după moarte fiecare om va fi judecat pentru faptele personale, dar şi pentru implicările sale în societate.

Preasfinţia sa a rugat pe toţi credincioşii din parohie să fie mereu alături de părintele paroh Matei Gheorghe în lucrarea misionar-pastorală pe care o face, ajutându-l de fiecare dată şi fiindu-i alături la slujbele duminicale şi praznicale de peste an şi în special acum, în perioada postului Sfintelor Paşti.

110 25 35 45