Episcopia Slatinei și Romanaților

Slujbă arhierească la Parohia Ghimpeţeni, Protoieria Caracal

Slujbă arhierească la Parohia Ghimpeţeni, Protoieria Caracal

  • 14/01/2011

Duminică 26 decembrie, PS Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la Parohia Ghimpeţeni, Protoieria Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat importanţa cinstirii Maicii Domnului în Ortodoxie, precum şi viaţa plină de sfinţenie a Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana, Ocrotitorul Olteniei, care poate fi oricând pentru noi un model vrednic de urmat: “Sfinţii sunt pentru noi exemple de smerenie. Ei nu alergau după funcţii, după întâietate sau faimă, ci după sfinţenie. De aceea şi Biserica i-a trecut în calendar şi i-a pictat pe pereţii sfintelor biserici. Să învăţăm, aşadar, de la aceşti sfinţi smerenia, dorinţa lor de linişte, de pace şi de petrecere cât mai îndelungată în preajma lui Dumnezeu şi atunci vom fi şi noi oameni ai Lui”.